Akty poświadczenia dziedziczenia
Spisanie protokołu dziedziczenia jest pierwszym etapem na drodze do potwierdzenia nabycia praw do spadku. Sporządzenie protokołu dziedziczenia polega na określeniu kręgu spadkobierców, zapisobierców oraz ich udziałów w majątku. Aby sporządzić protokół dziedziczenia konieczna jest osobista obecność wszystkich osób wchodzących do grona spadkobierców zarówno ustawowych, jak i testamentowych. Nie jest możliwe sporządzenie protokołu dziedziczenia za pośrednictwem pełnomocników. Spadkobiercy muszą być ze sobą zgodni. W przeciwnym razie konieczne jest skierowanie sprawy do sądu.
Protokół dziedziczenia musi zawierać m.in. następujące informacje:
- żądanie poświadczenia dziedziczenia złożone przez strony;
- oświadczenie o istnieniu/nieistnieniu osób, które będą dziedziczyły razem ze spadkobiercami lub wyłączają ich z dziedziczenia;
- oświadczenie, że nie toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, nie został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia i nie wydano żadnych postanowień w tej sprawie;
- oświadczenie, czy w skład majątku zmarłego wchodzi przedsiębiorstwo w spadku objęte zarządem sukcesyjnym;
- oświadczenie o obywatelstwie spadkodawcy;
- oświadczenie o składaniu oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku;
- oświadczenie o niegodności spadkobiercy lub jego wydziedziczeniu.
Uwaga!
Oświadczenia muszą być zgodne z prawdą. W tym celu przed rozpoczęciem czynności dokumentującej protokół dziedziczenia Notariusz poucza Stawających o obowiązku ujawnienia wszelkich okoliczności objętych treścią niniejszego protokołu dziedziczenia, oraz o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych oświadczeń przewidzianej w art. 233 Kodeksu karnego, to jest o tym, że kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8.
Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia – etap drugi
Akt poświadczenia dziedziczenia powstaje na podstawie protokołu dziedziczenia. W dokumencie znajdują się dane dotyczące spadkobierców oraz zakresu dziedziczenia. Notariusz po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia rejestruje go w Rejestrze Aktów Poświadczenia Dziedziczenia. Zarejestrowany akt ma moc prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Strony otrzymują wypis dokumentu.
W zależności od rodzaju wymaganej umowy dziedziczenia, przedmiotu itp. dokumenty różnią się. W celu pozyskania informacji na temat niezbędnych dokumentów, prosimy o kontakt z kancelarią.
W celu ustalenia terminu podpisania umowy dziedziczenia, w pierwszej kolejności skontaktuj się z kancelarią . Po ustaleniu terminu, nie spóźnij się na spotkanie z Panią notariusz, która będzie miała zarezerwowany czas tylko dla Ciebie.
Czas sporządzenia aktu, odczytanie, podpisy, wydanie odpisów itp. jest uzależniony od rodzaju aktu, ilości zadawanych pytań, wyjaśnień itp. Z reguły czynność trwa od 45min do nawet 2 godzin.
Koszt sporządzenia umowy dziedziczenia przez notariusza, został uregulowany w OBWIESZCZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 3 stycznia 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej i znajduje się TUTAJ.
W celu poznania dokładnego kosztu, skontaktuj się z kancelarią.